Usterki elektroniki układu zawieszenia w autobusach i pojazdach ciężarowych

Współczesne pojazdy ciężarowe wyposażane są w wiele sterowników elektronicznych. Związane z nimi usterki bardzo często wymuszają konieczność odwiedzenia serwisu. Źródłem problemu mogą być zarówno uszkodzenia mechaniczne poszczególnych części do tirów, jak i błędy programowe. W przypadku elektroniki odpowiedzialnej za układ zawieszenia, wyróżnić można kilka najczęściej występujących awarii.

Popularne awarie

Praca czujników ciśnienia ułatwia kontrolowanie stanu układu pneumatycznego. Elementy te ostrzegają kierowcę o nieprawidłowościach, które występują w pojeździe. Nieprawidłowe ich działanie wynika zwykle z braku możliwości przekazania sygnału, bądź też jego nieprawidłowej formy. Jeżeli natomiast dojdzie do awarii poduszki, lepiej zatrzymać pojazd. Można w ten sposób uniknąć bardziej rozległych uszkodzeń, które zazwyczaj związane są z koniecznością przeprowadzenia kosztowniejszej naprawy.

Preston Zeller

Błędy elektroniki układu zawieszenia

Problemy z elektroniką układów zawieszenia bardzo często spowodowane są okablowaniem. Może ono ulec nie tylko odłączeniu lub przerwaniu, ale również wystąpieniu błędów systemowych. Dość często spotykaną usterką są również rozmaite błędy w sterownikach, które obsługują poszczególne podzespoły oraz inne części do ciężarówek. Mogą one na przykład mylnie przesyłać sygnał lub nie reagować na poczynania kierowcy. W każdym wypadku warto wykonać diagnostykę w fachowym serwisie, aby prawidłowo rozpoznać przyczyny błędów sygnalizowanych przez system oraz jak najszybciej je naprawić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *